Do czego stosuje się pustaki szalunkowe?

Ale są też szalunki tracone, specjalnie wykonane formy, które pozostają w fundamencie i nie trzeba ich rozbierać, czyścić i transportować. W ostatnim czasie powstało coraz więcej rozwiązań w tym kierunku, w miarę możliwości jeszcze bardziej ekonomicznych i praktycznych dla użytkowników, takich jak specjalne płaskie maty kratowe z systemem składania na zawiasach jako szalunek tracony.

Ale istnieje już doskonały „zagubiony szalunek”: pustaki szalunkowe to odlewane bloki betonowe, które są układane na sucho, a następnie wypełniane betonem, więc są, że tak powiem, ich utraconym szalunkiem. Betonowe bloczki szalunkowe można szybko i łatwo obrabiać, mają połączenia na pióro i wpust, co zapewnia gładkie, zamknięte, bardzo drobnoziarniste widoczne powierzchnie.

Pustaki szalunkowe są bardzo prostym materiałem budowlanym do podciągania ścian, szybko i skutecznie, statycznie dość stabilnym i o dobrych właściwościach fizycznych. W zależności od rodzaju konstrukcji i struktury powierzchni, pustaki szalunkowe układa się na sucho i zamurowuje zaprawą z grupy zapraw stosowanych zwykle w budownictwie murowym, ewentualnie także zaprawą cienkowarstwową, w spoiwie jezdnym (półoffset).