Jakie rodzaje sushi Warszawa serwuje restauracja Sushi&Ramen?

CO TO JEST SUSHI?
„Sushi” to połączenie ryżu sushi i ryby sashimi lub innych składników, takich jak wodorosty lub warzywa. Kluczowym elementem definiującym to jako sushi jest ryż sushi.

CO TO JEST SASHIMI?
Sashimi to japoński opis krojonej surowej ryby do spożycia na surowo w Sushi Warszawa. Sashimi jest zwykle spożywany samodzielnie i podawany z sosem sojowym, marynowanym imbirem i wasabi. Następnym często zadawanym nam pytaniem jest – czy jest to gatunek sushi rybnego które serwuje restauracja sushi w Warszawie, woj. mazowieckie?

Więc co to jest klasa Sushi Warszawa? Gatunek do sushi to sprytny termin opisujący najwyższej jakości ryby, które najlepiej nadają się do robienia sushi i sashimi. Ponieważ sushi i sashimi są spożywane na surowo, smaku i tekstury nie można zamaskować sosami i procesem gotowania. Ryba do Sushi Warszawa musi być wolna od skaz i siniaków oraz musi być super świeża, aby smak i zapach były idealne, a nie „rybne”. Podsumowując, ryby klasy sushi są po prostu rybami najwyższej jakości, z którymi obchodzono się ostrożnie od oceanu po talerz.