Leczenie wypadanie włosów – czy jest to prosta sprawa?

Czy kiedykolwiek była większa presja, aby mieć pełną i soczystą głowę włosów? Niezależnie od tego, czy chodzi o zdjęcia z aplikacji do randek, selfie na Facebooku, Instagramie, czy nawet firmowe zdjęcie na LinkedIn, utrzymanie młodzieńczego wyglądu stało się kluczową cechą współczesnego życia. W swojej autobiografii znany tenisista opisał wypadanie włosów jako młodego mężczyznę, jakby stracił „małe kawałki mojej tożsamości”. Przy takich lękach powiększonych przez cyfrowy świat, nic dziwnego, że wpływ łysienia typu męskiego i żeńskiego jest coraz bardziej powiązany z różnymi stanami zdrowia psychicznego i leczenie wypadanie włosów jest jednym z najczęstszych leczonych problemów.

Założyciel SeconHair Clinic – jednej z wiodących na świecie klinik transplantacji włosów z centrami w Polsce – nie ma wątpliwości, że różne wybory związane ze stylem życia i presją, które się z tym wiążą tysiącletnia egzystencja w dużym stopniu przyczynia się do obaw związanych z wypadaniem włosów. „Młodzi ludzie są bardziej świadomi swojego wyglądu niż kiedykolwiek wcześniej”- mówi lekarz. Jeden szczególny wzór, jaki widzieliśmy, to fakt, że ludzie mają poważne relacje znacznie później niż 20 lub 30 lat temu. Teraz mężczyźni szukają partnera po trzydziestce, co sprawia, że ​​łysienie typu męskiego stanowi większy problem, ponieważ zaczyna się między 20 a 25 rokiem życia. Ale pomimo rozpowszechnienia wypadania włosów – łysienie typu męskiego dotyka około 50% mężczyzn w wieku powyżej 50 lat, podczas gdy około 50% kobiet w wieku powyżej 65 lat cierpi z powodu łysienia typu kobiecego – lek zdolny do zatrzymania tego jak dotąd nieuchwytny i leczenie wypadania włosów nie jest takie proste.

Jednym z głównych powodów, dla których brakuje nam skutecznego sposobu na leczenie wypadanie włosów lub zapobieganie wypadaniu włosów, jest fakt, że wciąż bardzo mało rozumiemy mechanizmy molekularne leżące u podstaw wzrostu i wypadania włosów u ludzi. Każdy mieszek włosowy na skórze głowy jest miniaturowym narządem, który podąża własnym rytmicznym cyklem wzrostu, regresji i odpoczynku przez całe życie. Z wiekiem niektóre z nich stają się wrażliwe na hormony na skórze głowy, w szczególności dihydrotestosteron lub DHT, który wiąże się z pęcherzykami i miniaturyzuje je, dopóki nie wytwarzają widocznych włosów. Jednak prawie nic nie wiemy o tym, jak przebiega ten proces miniaturyzacji ani jak temu zapobiec aby leczenie wypadanie włosów było jeszcze bardziej skuteczne.