Właściwości zbrojonego i żelazobetonu:
Beton składa się z trzech elementów: 1. Kruszywa, tj. kamyków, żwiru, piasku 2. Wody i 3. Cementu, który można ręcznie rozprowadzić lub wlać do formy, w której następnie się wiąże. Aby zwiększyć wytrzymałość tego materiału, często jest on wzmacniany za pomocą kratowej struktury stalowych prętów lub „prętów zbrojeniowych”, które beton można zalać i ustawić. Beton z wyraźnie wysoką zawartością zbrojenia jest znany jako żelbeton. Ten pręt zbrojeniowy z kolei często dzieli się na mocniejsze sekcje zbrojenia cienkimi drutami, które zabezpieczają pręty podczas odlewania betonu, aby utrzymać stabilne ustawienie. Zewnętrzna warstwa zbrojonego betonu ma 3,5–4 cm, więc otwory wywiercone do i poniżej 3,5 cm są na ogół bezproblemowe. Powierzchnie betonowe można pozostawić gołe i nieobrobione, jednak ze względów estetycznych można je również pomalować, otynkować lub pokryć dachówką.
Jak wykonać wiercenie w żelbetonie?
Najpierw określ grubość ścian, wykonując otwór testowy i upewnij się, że nie jest to „cienka ściana betonowa”. Zaleca się utrzymywanie głębokości wiercenia 1-2 cm poniżej grubości ścian, aby zapobiec odpryskom (odpryski lub odpryski) na wewnętrznej ścianie. Ze względu na gęstość żelazobetonu do wykonania wiercenia w żelbetonie zwykle potrzebna jest wiertarka udarowa – do tego zapewniamy wysokiej jakości wiertła. Wiertarka udarowa jest wystarczająca do małych otworów, jednak warto zauważyć, że specjalne wiertarki o geometrii cięcia betonu, są bardziej odpowiednie niż uniwersalne wiertarki do kamienia.
Wstępnie ustalono punkty na wiercenie w żelbetonie i wiertło na początku bez ruchu uderzeniowego wiertarki udarowej, aby zapobiec odpryskiwaniu warstwy wierzchniej, szczególnie w przypadku odsłoniętego betonu. W razie wątpliwości zapoznaj się z ogólnymi uwagami na temat wiercenia.
Przypadkowe wiercenie w żelbetonie:
Jeśli podczas wykonywania czynności jaką jest wiercenie w żelbetonie uderzysz w metal, prawdopodobnie napotkałeś zbrojenie. Oczyść dziurę, w której świeci skoncentrowane źródło światła. Jeśli zobaczysz żelazny pręt o średnicy około 5 mm, można go odciąć podczas ciągłego wiercenia naszymi wiertłami udarowymi. Przeszukanie cieńszych drutów pomocniczych w betonie (patrz wyżej) często pozostanie niezauważone. W przypadku reintrodukcji roślin do komercyjnych konstrukcji przemysłowych wszelkie zerwanie zbrojenia wewnętrznego powinno zostać wyjaśnione przez kierownictwo zakładu. Mocnych prętów stalowych nie należy przecinać, zwłaszcza jeśli wielokrotne perforacje stali zbrojeniowej wpływają na stabilność konstrukcji.